Szkoła Podstawowa nr 4 im. Nauczycieli Bohaterów Ziemi Kościerskiej

Pomorski Tydzień Edukacji Prawnej

Rozwijając działania na rzecz edukacji prawnej Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, Sąd Okręgowy w Gdańsku, Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz inni partnerzy – organizatorzy zapraszają uczniów pomorskich szkół do wzięcia udziału w wydarzeniach Pomorskiego Tygodnia Edukacji Prawnej. Z tej okazji w Sądzie Okręgowym w Gdańsku oraz Sądach Rejonowych okręgu gdańskiego, m.in. w Sądzie Rejonowym w Kościerzynie, odbywa się szereg wydarzeń, które przybliżają młodzieży ich działanie oraz najważniejsze zagadnienia z dziedziny prawa. 

Tydzień Edukacji Prawnej to przedsięwzięcie łączące działania popularyzacyjno-edukacyjne na rzecz budowania świadomości prawnej oraz kształtowania pozytywnego wizerunku wymiaru sprawiedliwości jako instytucji przyjaznej obywatelowi. Korzystając z gościnności kościerskiego Sądu Rejonowego, uczniowie klasy VI a wraz z wychowawcą wybrali się tam z wizytą w poniedziałek, 20 listopada 2017 roku.

                 Powitała nas pani sędzina Anna Grochal, która zaprosiła wszystkich na salę rozpraw. Najpierw uczniowie zostali zaangażowani w dyskusję o tym, co to jest prawo oraz kto i w jakim celu je ustanawia. Zaimprowizowane scenki z udziałem uczniów uświadamiały im, w jakich sytuacjach – niekiedy nie zdając sobie z tego sprawy – stają się współuczestnikami przestępstwa.

                Kolejnym punktem wizyty była zainscenizowana rozprawa sądowa, w której wszystkie role zostały przypisane uczniom  i przez nich odegrane. W pierwszej kolejności pani sędzina, tłumacząc istotę sprawy, wspólnie z dziećmi stworzyła przepis prawny, który (a zadecydowały o tym dzieci) dotyczył zakazu zadawania prac domowych. Następnie wyznaczeni zostali oskarżeni, pokrzywdzeni z pełnomocnikiem, obrońcy, prokuratorzy, przewodniczący, ławnicy, protokolant oraz świadkowie. Kiedy wszyscy zajęli już swoje miejsca na Sali rozpraw, wówczas pod kierunkiem pani sędziny przeprowadzona została cała rozprawa, podczas której każdy uczeń miał okazję zabrać głos.

Po zakończeniu rozprawy dzieci miały jeszcze wyjątkową okazję spotkać się z panem referendarzem, który z kolei pokazał dzieciom ponad stuletnie księgi wieczyste i tłumaczył podstawowe zagadnienia związane z aktami własności.

Na zakończenie wizyty odwiedziliśmy pomieszczenie oddzielone lustrem weneckim, w którym uczniowie mogli sprawdzić, że rozpoznawanie osoby, która kogoś skrzywdziła, może być bezpieczne i anonimowe. W tzw. niebieskim pokoju – czyli pomieszczeniu przeznaczonym do przesłuchiwania najmłodszych pokrzywdzonych, dzieci dowiedziały się również, jak poradzić sobie z przypadkowymi i niechcianymi znajomościami zawartymi w Internecie.

Wizyta w Sądzie bardzo się uczniom podobała. Jakkolwiek osobliwie to może zabrzmi – świetnie się bawili, uczestnicząc w rozprawie, wymyślając przepis prawny czy wreszcie obserwując kolegów przez weneckie lustro. Jednak przede wszystkim to spotkanie miało walor poznawczy – w poczuciu bezpieczeństwa i miłej atmosferze przybliżyło dzieciom instytucję, która nierzadko nawet u dorosłych wzbudza przecież obawy i niepewność.                     

Wykorzystano materiały informacyjne ze strony: http://www.gdansk.so.gov.pl