Spotkanie z p. Michałem Rusinkiem

19 października uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w niezwykłym spotkaniu z wyjątkową osobą, Panem Michałem Rusinkiem. Zapewne przez wielu z nas kojarzony jest jedynie jako sekretarz noblistki Wisławy Szymborskiej, jednak naszej młodzieży dał się poznać jako wspaniały, ciepły człowiek, wybitny językoznawca, mówca, autor wielu publikacji oraz książek dla dzieci.

Spotkanie poświęcone było retoryce oraz jej zasadom. Myliłby się jednak ten, kto uważałby, że temat jest zbyt trudny i nudny dla tego typu słuchaczy. Pan Rusinek nawiązał niesłychanie serdeczną więź z dziećmi. Rzeczy skomplikowane lub trudne wyjaśniał w sposób przystępny i zrozumiały. Często w swoje wypowiedzi wplatał żarty, anegdoty. Wykład pełen był ironii i humoru.

Młodzież chętnie zadawała pytania dotyczące twórczości gościa oraz jego wyjątkowej współpracy z Wisławą Szymborską. Szkolna rzeczywistość nagle stała się początkiem, punktem wyjścia do czegoś wznioślejszego, zapowiedzią piękniejszej przyszłości.

Pan Michał Rusinek jest człowiekiem skromnym, bezpośrednim i obdarzonym niebywałym poczuciem humoru. Spotkanie przypominało wizytę serdecznego przyjaciela, na którego czekasz z radością i z którym żegnasz się ze smutkiem, mając nadzieję na ponowne rychłe widzenie.