Maraton Pisania Listów Amnesty International 2019 w naszej szkole zakończony!

Między 29 listopada a 6 grudnia 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 4 odbywał się Maraton Pisania Listów. Jest to akcja o zasięgu międzynarodowym, w której nasza szkoła wzięła udział po raz piąty, można więc chyba mówić o pewnej tradycji…

Corocznie istotą akcji jest napisanie własnoręcznie listu w obronie wybranego bohatera Maratonu - konkretnej osoby – do wskazanego organu władzy, mającego wpływ na losy tego człowieka. Na pomysł pisania listów, które mają być wyrazem zainteresowania międzynarodowej opinii publicznej, wpadli Polacy. Idea okazała się strzałem w dziesiątkę i z roku na rok aktywizuje coraz liczniejsze rzesze ludzi.

Jesienią każdego roku na swojej stronie internetowej Amnesty International publikuje wizerunki Bohaterów Maratonu na dany rok. Prezentuje ich biografie, dokonania oraz przyczynę prześladowania każdej z tych postaci. Czasem są to prześladowania na tle religijnym, rasowym, światopoglądowym, czasem nękanie, fałszywe oskarżenia, jawne łamanie prawa, a czasem jeszcze inne kłopoty, z którymi ci ludzie samodzielnie sobie nie poradzą i bardzo potrzebują wsparcia społeczności międzynarodowej.

My – jak co roku – wybraliśmy spośród nich takie postacie, których historie mogą stać się bliskie naszym uczniom. W dniu poprzedzającym start Maratonu przygotowaliśmy wzory listów (proponowane przez AI), powiesiliśmy w szkole plakaty prezentujące wybranych przez nas Bohaterów, przyszykowaliśmy wiklinowy kosz na listy i ogłosiliśmy się w edzienniku i na profilu społecznościowym szkoły. Cały tydzień kibicowaliśmy piszącym… W bibliotece podczas przerw, na lekcjach języków obcych, na zajęciach z wychowawcą, na języku polskim, na nieoczekiwanych zastępstwach… Listów przybywało.

Zaangażowali się nawet Ci, którzy pisać dopiero co się nauczyli – klasy drugie i trzecie. Ci, którzy pisać jeszcze nie umieją – nasi najmłodsi uczniowie pod opieką wychowawczyń, Hanny Zdrojewskiej-Myszk oraz Klaudii Rolbieckiej, przygotowali przecudnej urody rysunki, które wysłane do naszych maratonowych Bohaterów będą dla nich wsparciem i tchnieniem optymizmu.

W tegorocznym Maratonie współpracowali z nami rodzice naszych uczniów oraz wielbiciele zimnych kąpieli z Kościerskiego Klubu Morsa. Wszyscy razem napisaliśmy około 300 listów! Teraz należy je uporządkować i przygotować do wysyłki odpowiednio: w sprawie Ibrahima Ezz El-Din do Egiptu, w obronie Yasaman Aryani i jej matki do przedstawiciela rządu Iranu przy ONZ w Szwajcarii oraz do Meksyku z żądaniem sprawiedliwości dla Jose’go Adrian.

Później będziemy czekać na dobre wiadomości, które nieodmiennie co roku do nas napływają. Informacje o uwolnieniu, złagodzeniu kary, przyznaniu obrońcy, przeniesieniu do łagodniejszego więzienia, ustanowionych zmianach w niesprawiedliwym dotąd prawie – takie skutki odnoszą pisane przez nas listy. One naprawdę mają moc i to my wszyscy używamy tej mocy, by rzeczywistość zmieniać na lepsze.

Wszystkim,

którzy pomogli, pisali, sprzyjali, kibicowali lub chociaż nie przeszkadzali

– pięknie dziękujemy!

Anna Flisikowska