60 LECIE SZKOŁY

Lubię wracać w strony, które znam…
Pod takim hasłem przewodnim w piątek, 22 września 2023 roku w kościerskiej Tysiąclatce, popularnej „Czwórce”, świętowano obchody 60-lecia istnienia szkoły. Poprzedzone wielomiesięcznymi przygotowaniami uroczystości zgromadziły licznie obok absolwentów i byłych pracowników, również wielu innych wyjątkowych gości.
Obchody rozpoczęła Msza Święta odprawiona w Kościele p.w. Zmartwychwstania Pańskiego, następnie uroczystości przeniosły się do szkoły, gdzie na pięknie udekorowanej na ten dzień sali gimnastycznej wszyscy zaproszeni goście uczestniczyli w specjalnej Akademii Jubileuszowej, rozpoczętej przemówieniem obecnej Pani Dyrektor Gabrieli Kreft. Wyjątkowe słowa podziękowania skierowane zostały do wszystkich tych, którzy przewinęli się przez „Czwórkę”, tworząc w niej takie wyjątkowe miejsce na ziemi. Głos zabierali również niektórzy z zaproszonych gości – Burmistrz Miasta Kościerzyna, pan Michał Majewski oraz pani Joanna Sawczyn, Dyrektorka Kuratorium Oświaty w Gdańsku Delegatury w Kościerzynie.

Kolejno nastąpiła część artystyczna pomyślana jako Koncert Wspomnień pełen opowieści z przeszłości, dawnych kronik i piosenek z tamtych lat. Zaproszeni do zwiedzania goście chętnie i tłumnie zaglądali do klas, oglądali wystawy na korytarzach i w gablotach, spacerowali po terenie wokół budynku szkoły. W każdym miejscu czekały zdziwienia, zaskoczenie mieszało się z zachwytem, wzruszenia z salwami śmiechu. Ogromną ciekawość zgromadzonych wzbudzał nowo otwarty ogród – dowód na to, że nawet wielkie marzenia mogą się urzeczywistnić, jeśli ma się wokół siebie dobrych, bezinteresownych ludzi, których przyjaźnią szczyci się Czwórka.
Zamknąć historię sześćdziesięciu lat funkcjonowania szkoły w jednym dniu wspomnień nie jest łatwo. Zwłaszcza, gdy pamiętać chce się o wszystkich i wszystkim. Uroczystości takie jak ta niewątpliwie uświadamiają, jak ważna jest pamięć i jak bezcenna jest wspólnota ludzi, których łączą cele i marzenia. Przyjemnie było patrzeć, jak powracały wspomnienia, które wzbudzały refleksję, przynosiły wzruszenie i uśmiechy na twarze obecnych.
Wszystkim obecnym z nami tego wyjątkowego dnia najpiękniej dziękujemy!