Narodowe Czytanie 2022 czyli Piknik z Mickiewiczem w naszej szkole.

Narodowe Czytanie to odbywające się corocznie wydarzenie zainicjowane w 2012 roku przez Prezydenta RP. W tym roku organizacją miejskiego przedsięwzięcia zajęła się nasza szkoła. Był to już drugi raz, kiedy Narodowe Czytanie tutaj się odbywało.
W sobotni poranek, 3 września, ogród naszej ,,Czwórki" zamienił się w miejsce niezwykłe. Na trawniku wśród drzew i krzewów rozstawiona została wystawa przedstawiająca postać Mickiewicza, ciekawostki dotyczące jego biografii oraz informacje na temat „Ballad i romansów” opublikowanych 1822 roku. Nieopodal na stolikach obejrzeć można było ekspozycję książek Mickiewicza w różnych wydaniach. Pięknie prezentowała się także ilustracje do ballad, wykonanych przez Jana Marcina Szancera, jednego z najlepszych polskich ilustratorów.
Głównymi bohaterami wydarzenia byli uczniowie i absolwenci szkoły, którzy pod okiem nauczycielek języka polskiego przygotowali część artystyczną – odczytali ballady „Świteź” i „Romantyczność” oraz odśpiewali „Panią Twardowską” do własnej, zagranej na żywo muzyki i zapewnili skrzypcowy podkład muzyczny.
Po części artystycznej zebranych gości zaproszono do wspólnego zdjęcia, pamiątkowych fotografii w specjalnie na tę okazję wykonanej „Fotobudce z Nowogródka” oraz na przygotowany w Czwórkowej kuchni poczęstunek. Pachnące ciasta i kanapki, świeżo pieczony chleb i smalec ze skwarkami oraz kiszone ogórki stały się okazją do rozmów i przyjemnego spędzenia kilku chwil w części nieoficjalnej.
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 szczególne słowa podziękowania za pomoc w organizacji Pikniku kieruje do Szkółki Roślin Ozdobnych Wentowie oraz Kościerskiego Domu Kultury.